Co to jest cynkowanie?

           Cynkowanie jest to ogół czynności, mających na celu pokrycie powierzchni danego przedmiotu stalowego cienką powłoką cynku, który chroni materiał przed korozją. Natomiast sama korozja powodowana jest poprzez powietrze oraz wodę. Metodę cynkowania galwanicznego, stosuję się tak naprawdę w wielu różnych sektorach gospodarki. To rozwiązanie sprawdza się doskonale miedzy innymi w sektorze samochodowym, lotniczym i budowlanym. Z przeprowadzanych testów wynika, że powłoka ocynkowana w środowisku miejskim jest od kilku do kilkunastu razy bardziej odporna niż nieocynkowana. Pierwszy zacznie korodować cynk, natomiast produkt, który jest nim pokryty, będzie doskonale chroniony.

                  Cynk zdecydowanie spowalnia dalszą korozję. Jeśli powłoka zostanie przerwana, będzie dalej chroniła materiał główny przed skutkami korozji. Takie zjawisko nazywa się ochrona katodową. Jednym z rodzajów cynkowania jest cynkowanie galwaniczne. Galwanizacja jest to powłoka elektrolityczna wytwarzana na różne materiały. Jest to osadzanie jednego metalu na innym, może to być chromowanie lub cynkowanie. Galwanizacja to proces, który wykorzystuje zjawiska elektrochemiczne, które towarzyszą przepływowi prądu miedzy elektrodami w tak zwanej kąpieli galwanicznej. Ta metoda jest bardzo skuteczna i ma wielu zwolenników.

Cynkowanie galwaniczne w praktyce

Cynkowanie galwaniczne bezpośrednio przedłuża żywotność metalowych elementów. Warto poddawać przedmioty, temu procesowi, gdyż to rozwiązanie jest bardzo efektywne. Z tego też powodu, wyżej wymieniona metoda ma bardzo szerokie zastosowanie w wielu różnych branżach. Można poddać na przykład ocynkowaniu galwanicznemu siatkę ogrodzeniową, części samochodowe czy elementy ogrodzenia. Cynkowanie galwaniczne sprawdza się w tych względach doskonale i rewelacyjnie. Cynkowanie galwaniczne sprawdza się w przypadku:

  • produkcji płotów,
  • zawiasów, osłon,
  • produkcji podzespołów,
  • łańcuchów w pojazdach,
  • produkcji anten.

Metody cynkowania galwanicznego

Cynkowanie galwaniczne może być wykonywane na różne sposoby. Otóż, jedną z metod jest cynkowanie galwaniczne tak zwane ,,bębnowe”. Ten rodzaj zabezpieczenia stosuje się w przypadku małych elementów. Innym systemem jest cynkowanie galwaniczne tak zwane ,,zawieszkowe”. Ten rodzaj stosowany jest w przypadku dużych elementów oraz części. Trzecią możliwością zabezpieczenia jest metoda alkaliczna. Sprawdza się ona doskonale w przypadku wszystkich rodzajów części. W celu osiągnięcia jak najlepszych efektów antykorozyjnych, stosuje się lakiery polimerowe. Charakteryzują się one doskonałymi właściwościami zabezpieczającymi materiał metalowy.

Tagged: Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *